Pierwszy warsztat dotyczył sekcji mózgu podczas którego młodzież poznała budowę i funkcje mózgu ale również dokładną budowę neuronów. Najatrakcyjniejszą częścią zajęć była możliwość poznania budowy mózgu krowy i świni, świerzego jak i utrwalonego w formalnie. W tym zadaniu uczniowie musieli się zmierzyć z prawidłowym oznaczeniem głównych obszarów mózgu oraz wskazać na ich funkcję. Na zakończenie zajęć odbyła się gra w ramach której zwycięzcy otrzymali pamiątkowe festiwalowe odznaki. Dodatkową wartością było prowadzenie lekcji w języku angielskim.
Kolejny warsztat dotyczył sekcji serca, w którym można było poznać jego budowę, jak również krążenie krwi w organizmie ludzkim czy też szczegółową budowę różnych komórek mięśni pod mikroskopem. W ramach sekcji serca należało wskazać wszystkie ważne elementy jego budowy, komory, przedsionki, zastawki i wiele innych. Spotkanie również zakończył podsumowujący quiz z nagrodami, a warsztat również odbył się w języku angielskim.
Celem trzeciego warsztatu prowadzonego było poznanie bardzo drobnego słodkowodnego skorupiaka - Dafni, jej biologii, środowiska życia, szczegółowej budowy mofrologicznej czy fizjologii. Najciekawszym jednak etapem tych zajęć była ich przyżyciowa obserwacja. Bijące serce lub nawet serca, ponieważ można było zaobserwować "noworodki" dafni znajdujące się jeszcze w komorze lęgowej na długo pozostaną w pamięci młodzieży.
Zajęcia przeprowadzili dr Bożena Sosak i dr Artur Baranowski.
Organizatorzy zajęć, chcą również przekazać podziękowania dla Pana prof. dr hab. Krzysztofa Turlejskiego za pomoc w utrwaleniu tkanek miękkich oraz Panu dr Maciejowi Fuszara za pomoc w przechowaniu materiałów do zajęć oraz przekazanie nagród specjalnych.
W zajęciach wzięła udział młodzież z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wybickiego w Warszawie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie.
link do zdjęć autorstwa Pana Dariusza Nikla:
link do filmu
Jedno z ciekawszych wydarzeń 2018 roku w moim życiu. Kilka takich konferencji odwiedziłem w EUROPIE i wiele artefaktów, pamiątek zebranych!
ReplyDeleteMój blog https://pl.ign.com/