Łukowski i Siedlecki FNiS

SIEDLECKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2017



W dniu 21 października nasz wydział prowadził zajęcia z cyklu "Ziemia Żyje" przeplatane pokazem i opowiadaniami o ciekawych bezkręgowcach jak mrówkolwach, skorpionach czy skolopendrach. Można było także dotknąć patyczaka i nawet zabrać kilka z nich do domu. 

Pod mikroskopem można było zobaczyć pojedyncze zarodniki i prawdziwą budowę plechy grzyba.

Dziękujemy za zaproszenie pomysłodawcy i organizatorowi festiwalu Panu dr Ryszardowi Kowalskiemu



Galeria zdjęć z festiwalu:


Program festiwalu:


Relacja na stronie Życie Siedleckie:



Relacja na stronie FB festiwalu:



ŁUKOWSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2016








Festiwal Nauki i Sztuki 2015


W dniach 12-14 czerwca odbyła się już trzecia już edycja Łukowskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przebiega pod hasłem „W świetle Nauki”, ponieważ rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Światła. Obchodom międzynarodowym patronuje UNESCO.



Patronat naukowy nad wydarzeniem objęli dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dr hab. Grażyna Gromadzka prof. UKSW oraz dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dr hab. Barbara Kot prof. UPH.

Patronatu honorowego udzielili Starosta Powiatu Łukowskiego Janusz Kozioł oraz Burmistrza Miasta Łuków Dariusz Szustek.



Zajęcia podzielone zostały na trzy dni odbywały się w budynku Gimnazjum nr 2, auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie i na scenie Łukowskiego Ośrodka Kultury. W piątek 12 czerwca odbywały się wykłady prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a także nauczycieli pasjonatów z I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie. Można było usłyszeć o wykorzystaniu światłą podczerwonego w nauce i życiu codziennym. Wykładowcy powiedzieli również o promieniowaniu kosmicznym i cząstkach elementarnych, o tym jak światło zminiło życie pająków, o reakcjach zachodzących z udziałem światła, fotobiologii w ekosystemach, ale także o wpływie aktywności oraz odpowiedniej diety na nasze zdrowie. W tym dniu odbyły się również warsztaty w ramach których można było zobaczyć w świetle mikroskopów i binokularów świat mikroorganizmów.


Nastęnego dnia można było wziąść udział w warsztatach radiowych, licznych laboratoria i ćwiczenia z chemii, fizyki, biologii, matematyki w trakcie można było wyizolować swój własny DNA, znaleźć odpowiedź na pytanie czy światło wpływa na kiełkowanie roślin, przeprowadzić doświadczenia, dokonać pomiarów obiektów niedostępnych oraz być świdkiem złudzeń optycznych. Można było również zobaczyć także jak z prędkością światła można się komunikować przy pomocy fal radiowych i jonosfery na olbrzymie odległości. 

W niedzielę na zakończenie naukowych wykładów i laboratoriów w sali widowiskowej ŁOK odbył się spektakl teatralny Gabryjeli Zapolskiej pt. “Moralność Pani Dulskiej”.

W imieniu organizatorów Gimnazjum nr 2, I LO im. T. Kościuszki, Fundacji Cegiełkowo “Pasja i Pomoc”, WBNŚ UKSW w Warszawie, Szkolnego Koła Caritas, Zespołu Szolno-Przedszkolnego nr 1, Łukowskiego Ośrodka Kultury, Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego, firmy Paweł Przeździak Nova Foto, Wysokiński Media dziękuję wszystkim wykładowcom, nauczycielom, studentom oraz uczniom, za zaangażowanie i aktywny udział.

Galeria 1

Galeria 2


https://drive.google.com/file/d/0B3PEd3cBSjmiQVU2UmNZZHBSVmc/view




ŁUKOWSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2014





ŁUKOWSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2013





No comments:

Post a Comment