Warszawski Festiwal Nauki

XXI WARSZAWSKI FESTIWAL NAUKI








W dniu 30 września 2017 roku nasz wydział brał po raz kolejny udział w Warszawskim Festiwalu Nauki. Tym razem zaproponowaliśmy 4 warsztaty prowadzone przez dr Joannę Nieczuja-Dwojacka wraz z grupą studentów z Studenckiego Koła Naukowego Biologii Człowieka UKSW oraz dr Artura Baranowskiego. Zajęcia odbywały się w godzinach od 12.00 do 16.00 a ich tematyka dotyczyła: "Czy na pewno jesteśmy symetryczni?"; "Prawa czy lewa - która to kość?" oraz “Ziemia żyje” - poświęcone obserwacjom mikroskopowym oraz pod binokularem, oznaczenia organizmów ściółki leśnej i ich roli jako destruentów w obiegu materii.

Oto link do galerii zdjęć z wydarzenia:



XXI Festiwal Nauki, „SAPERE AUDE”



PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie23 i 24 września 2017r. w godzinach 10-16JABŁONNA, ul. Modlińska 105


Patronat: Prezes Polskiej Akademii Nauk, Marszałek województwa mazowieckiego Starosta Legionowski, Wójt Gminy Jabłonna, Prezydent miasta LegionowoPatronat medialny: Mazowieckie To i Owo Legionowo, Radio Hobby, Gazeta Powiatowa, LTV

Pełny program:


warsztaty prowadzone przez nasz wydział:

Temat: Ziemia żyje!


Prezentowane zagadnienie:
Bioróżnorodność ściółki leśnej. Bioróżnorodność jest NIEODNAWIALNA. Raz utracony gatunek ginie na zawsze!
Przez każdy ekosystem przepływa energia i w każdym ekosystemie krążą pierwiastki.


Opis. 
Uczestnicy będą mieli okazję obserwacji żyjących zwierząt bezkręgowych w ściółce leśnej. Zostaną przygotowane stanowiska dla obserwacji z lupą oraz binokularem. Ściółka będzie wzbogacona o występujące w niej zwierzęta (dodatkowe gatunki wcześniej odłowione).

W trakcie obserwacji będzie prowadzona rozmowa z uczestnikami np.o roli destruentów w obiegu globalnej materii oraz o bioróżnorodności lasu w ogóle i np. badanych aspektach piętrowej struktury lasu i różnicach w bioróżnorodności, różnicach w aktywności płci oraz o różnych strategiach aktywności owadów. Dodatkowo zostaną poruszane metody badań zarówno fauny epigeicznej jak i innych gatunków głównie bezkręgowców. Opowiadanie będzie dotyczyło metod przyżyciowych, jakościowych i ilościowych. Dla chętnych osób przedstawimy sposób szybkiego wyliczenia całkowitej liczby gatunków w ściółce leśnej za pomocą estymatorów Chao i Jackknife. Powiem również o programach, które np. EstimateS, które obecnie używa się przy pisaniu prac naukowych, które w szybki sposób mogą obliczyć wiele istotnych parametrów opisu różnorodności zgrupowań i ich porównywania czy też pokażę jak oszacować całkowitą liczbę bogactwa gatunkowego ściółki leśnej.

XX Festiwal Nauki w Warszawie

Wydział Biologii i Nauk o Środowisku był organizatorem warsztatów i zajęć laboratoryjnych dla młodzieży w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie

Na zajęciach prowadzonych przez dr J. Nieczuja-Dwojacka uczniowie z Gimnazjum dwujęzycznego nr 164 pod opieką Pani mgr Magdaleny Bolanowskiej mogli poznać metody weryfikacji płci na podstawie kości czaszki, miednicy i łopatki.

Podczas warsztatów laboratoryjnych prowadzonych przez dra P. Rusina uczniowie poznali podstawy molekularne wielu chorób genetycznych ale mogli także wyizolować swoje własne DNA oraz zbadać poziom zanieczyszczena białkami, dokonując jednocześnie pomiaru dokładności wykonanych ćwiczeń w profesjonalnym laboratorium.

Inne zajęcia prowadził dr A. Baranowski, gdzie uczniowie pod opieką Pani mgr Niny Siedleckiej z Gimnazjum nr 143 badali, które produkty z naszego codziennego stołu zawierają skrobię. Zaskoczeniem były duże jej ilości w ketchupie, śmietanie kilku różnych gatunkach wędlin jak pasztety, szynki, kiełbasy czy parówki. Inne doświadczenie przeprowadzone zgodnie z metodą naukową oraz na kartach pracy w języku angielskim badało siłę metaboliczną drożdży względem skrobi, przeprowadzających początkowo jej hydrolizę a następnie fermentację z wydzielaniem CO2. Ostatnim zadaniem było wykonanie wielu różnych preparatów mikroskopowych ziaren i kryształów skrobi znajdujących się w nasionach roślin strączkowych jak ciecierzyca, soja, soczewicza, groch i fasola. Młodzież dowiedziała się również, iż może w domu samodzielnie sprawdzić obecność tego dodatku poprzez zakroplenie jodyną, dostępną w każdej aptece.
Tematyka tych warsztatów ściśle wiązała się roślinami strączkowymi ponieważ rok 2016 został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych Rokiem Roślin Strączkowych



Zapraszamy do galerii zdjęć.

XX Festiwal Nauki w Jabłonnej


W dniach 24-25 września nasz Wydział prowadził warsztaty podczas XX Festiwalu Nauki w Jabłonnej.
Tematyka warsztatów w ramach obchodów 
„Międzynarodowego Roku Roślin Strączkowych”:
„magiczna siła ziaren fasoli”,
„rozpoznawanie roślin strączkowych”,
„kto podkłada nam świnię – czyli ile jest skrobi w śmietanie, parówce, ketczupie, kiełbasie…” 
i „samopompujący się balonik”
zajęcia prowadzili: Katarzyna Frankowska, Artur Baranowski
link do galerii zdjęć: https://goo.gl/photos/AGLNj1Yd4fffJMSt7



WARSZAWSKI FESTIWAL NAUKI 2015



FESTIWAL NAUKI W JABŁONNEJ 2015






























No comments:

Post a Comment